wtorek, 5 stycznia 2016

Złoty pociąg znaleziony w Książu.

  
 
Od jakiegoś czasu trwa tzw. gorączka złota, a Wałbrzych i okolice są oblegane przez poszukiwaczy skarbów. Nie chcieliśmy być gorsi i również wyruszyliśmy na poszukiwanie "złotego pociągu". Zamiast jednak wędrować po bezdrożach i lasach, udaliśmy się do samego centrum dolnośląskich tajemnic, czyli do zamku Książ. Jego podziemia, liczne zawiłe korytarze i komnaty kryją nie jedną tajemnicę.

Obecnie trzeci co do wielkości zamek w Polsce został wybudowany w XIII wieku. Bardzo często zmieniał właścicieli, aż w 1509 roku przeszedł w ręce rodziny Hochbergów (początkowo Hohberg) i był jej własnością aż do drugiej wojny światowej. Hochbergowie włożyli bardzo dużo wysiłku w rozbudowę zamku i całego majątku. Na przełomie lat 20 i 30 XX wieku Zamek Książ był jedną z najbardziej imponujących rezydencji, a jego właścieciel Jan Henryk XV - hrabia von Hochberg książę von Pless i jego małżonka księżna Daisy zaliczali się do najbardziej znaczących i najbogatszych rodzin w arystokratycznych Niemczech.

Zabytkowa brama zachęca do wkroczenia w potężnych rozmiarów przypałacowy park mogący się pochwalić kilkusetletnimi okazami drzew, a także wieloma gatunkami rododendronów. Warto odwiedzić to miejsce w porze kwitnienia. Imponująca roślinność umila dosyć długą drogę, która wiedzie od parkingu do budynku bramnego. Auto można zostawić również bliżej zamku. Niestety opłata jest dosyć wysoka i nawet osoby korzystające z przywileju "karty parkingowej", nie mogą liczyć na zniżkę.


 Teren przed samą bramą jest coraz  bardziej zadbany i przyjazny dla turystów. Żwirowe alejki, ławeczki i klomby sprzyjają odpoczynkowi.


Podziwiając zamkowy dziedziniec, zdobiony licznymi rzeźbami, nabieraliśmy sił przed zwiedzaniem, które, jak się później okazało, zajęło nam trzy godziny.

Kiedy przekroczyliśmy zamkowe podwoje, zdobione pięknym portalem z herbem rodu Hochberg, okazało się, że grono poszukiwaczy skarbów i tajemnic wszelakich, jest ogromne. Wieść o "złotym pociągu" przyciągnęła rzesze zwiedzających. Ze względów bezpieczeństwa znacznie zwiększono liczbę ochroniarzy i wprowadzono wymóg pozostawiania w szatni plecaków i dużych toreb. Nic dziwnego, bo przy takich tłumach, z łatwością można szturchnąć jakiś eksponat lub uszkodzić obraz.  Uzbrojeni jedynie w aparat ruszyliśmy do zamkowej windy. Co prawda na wózku można zwiedzić tylko dwa piętra, ale i tak trafiliśmy do najciekawszych i najpiękniejszych komnat.Na korytarzach są liczne fotografie rodziny Hochberg. Z ogromnego portretu spogląda na nas księżna Daisy, która urodą i uśmiechem ociepla nieco, surowe przestrzenie . Księżna tylko na zdjęciach wygląda na szczęśliwą osobę. W rzeczywistości taka nie była. Męczyła się w zaaranżowanym przez rodzinę małżeństwie. Najbardziej jednak przeszkadzała jej dworska, sztywna etykieta, której nie potrafiła się podporządkować. Była ogromnie energiczną, ciepłą i czułą osobą. Otoczenie jednak nie podzielało jej radości i pasji życia, dlatego z chęcią uciekała od pruskiej sztywności dworu i odbywała liczne podróże. Nade wszystko ceniła sobie wolność. Mimo, że książę otaczał ją miłością i spełniał jej wszelkie kaprysy, Daisy i Jan Henryk nie stworzyli szczęśliwej rodziny. W końcu doszło do rozwodu. Jan Henryk wyemigrował do Francji, a Daisy pozostała w Książu. Była świadkiem niszczycielskiej działalności hitlerowców, którzy już w 1941 roku zaczęli nim zarządzać. Często uważała, że to sześciometrowy naszyjnik z pereł, który otrzymała od męża podczas poślubnej podróży, sprowadzał na nią nieszczęścia. Podobno jeden z zatrudnionych przez Jana Henryka poławiaczy pereł, zmarł podczas pracy, a przed śmiercią przeklął księżnę. Drogocenny klejnot zaginął po śmierci Daisy. Podobno kazała się z nim pochować, ale nikt nie wie gdzie znajduje się jej grób.

Duże wrażenie zrobiły na nas ogromne korytarze. Są tak przestronne, że spokojnie można by po nich jeździć samochodem. Ma się to nijak do niektórych komnat, małych i dosyć ciemnych.W niektórych klaustrofobiczne wrażenie potęgują drewniane kasetonowe sufity.
Zawsze można odwrócić wzrok w stronę rozległego dziedzińca.Gdyby nie liczne pary pilnujących nas oczu, z chęcią zajrzałabym w każdy zakamarek i zaułek.Aż korci, żeby zboczyć nieco z głównego szlaku i zajrzeć tu....a może tam i na chwilę zgubić się w labiryncie korytarzy i półpięter. Mimo, że obecnie wiele komnat zaadaptowano na pomieszczenia administracyjne i gospodarcze, to wyobraźnia podsuwa obrazy prawdziwych tajemnic, jakie mogą się kryć za licznymi drzwiami.
 Najbardziej żałuję, że wyremontowano i  udostępniono do zwiedzania zaledwie kilkanaście komnat, z około 430. Pozostałe próbuje się jakoś zagospodarować. Np. na galerię sztuki, antykwariat lub sklep z pamiątkami.


Pozostałe są zamknięte i nawet przez dziurkę od klucza niewiele widać. Czasami tylko gołe ściany lub sprzęt służb sprzątających. Wpadliśmy nawet na pomysł, że właściciel zamku powinien wykupić te wszystkie zabytkowe meble i zapełnić nimi puste pokoje.
Przeskakujemy znak stop i znowu wsiadamy do windy. Kolejne piętro jest bardziej okazałe. To na nim są najpiękniejsze komnaty.

Przede wszystkim, najbardziej reprezentacyjna sala Maksymiliana.

Utrzymana w barokowym stylu zachwyca kominkami z czarnego marmuru, kryształowymi lustrami i złoconymi żyrandolami. Na suficie plafon przedstawiający sceny z mitologii.


 W sali Maksymiliana przyjmowano bardzo ważnych gości: polityków, artystów, arystokratów. Odbywały się w niej liczne bale i koncerty.

Od sali Maksymiliana przechodzimy dalej, przez ciąg przepięknych komnat, których wygląd rozpala wyobraźnię o tym, jak dawniej wyglądał zamek. Należy pamiętać, że była to obok zamku w Pszczynie, najznamienitsza budowla rodowa Hochbergów.
Salon zielony.
 Salon biały


Salon chiński.
Salon gier.


Prawdziwym zagrożeniem dla zamku były lata drugiej wojny. W 1941 roku przeszedł on w ręce hitlerowców i zgodnie z zasadami tzw. "nowej sztuki", obowiązującej w III Rzeszy, zaczęto przebudowywać rezydencję. Od tej pory miała to być kwatera Hitlera. Zaczęto niszczyć i rozkradać zabytkowe wnętrza. Wiele sal zostało zdewastowanych i przerobionych na potrzeby wojskowe. Aż trudno sobie wyobrazić, że ze ścian odkuto freski, wiele ścian zburzono i przemalowano. Zdejmowano obrazy, lustra, żyrandole. Wiele z cennych przedmiotów rozgrabiono i wywieziono nie wiedzieć gdzie, chociażby ogromną bibliotekę. Gdyby nie interwencja Guntera Grundmanna, ówczesnego dolnośląskiego konserwatora zabytków, z pięknych komnat i bogatego wyposażenia, nie ocalałoby absolutnie nic. To dzięki niemu i systemowi licznych skrytek, część przedmiotów odnaleziono po latach.

Gdyby nie koniec wojny zamek zapewne wyglądałby tak.


Zamiast zabytkowych komnat, obetonowane pomieszczenia bardziej przypominające bunkier.

Zaczęto kopać również rozległe tunele pod zamkiem. Do dzisiaj spekuluje się na temat ich rozmieszczenia, przeznaczenia i tego, co kryją w swoich czeluściach. Mówiono o tym, że Niemcy pracowali tam nad bronią biologiczną i atomową. Byli i tacy, którzy twierdzili, że może się tam znajdować Bursztynowa Komnata, a nawet "złoty pociąg". Ogromne tunele miały łączyć podziemia Książa z kompleksem sztolni w Górach Sowich. Stanowiły one część kompleksu Riese. Dosyć obszernie na ten temat pisze Joanna Lamparska w książce "Tajemnice ukrytych skarbów".


Obowiązkowym punktem programu zwiedzania jest dotknięcie Skałki Szczęścia. Jest to fragment skały, na której zbudowano zamek. Legenda głosi, że kiedy się jej dotknie i wypowie życzenie, na pewno się spełni. Wracałam do niej dwa razy, bo przypominały mi się kolejne :D


I tak zaglądaliśmy w różne zakamarki w nadziei, że natrafimy wreszcie na chociaż najmniejszy ślad "złotego pociągu".


Które schody wybrać, żeby do niego dotrzeć....A może wyjechał tym tunelem....


Już prawie opuszczaliśmy zamek, gdy nagle......

Jest! Poszukiwania zakończone.
Poszukiwanie prawdziwego pociągu obserwuję z ciekawością, a teraz jeszcze uprzyjemnione herbatką w "złotym" kubku. Myślę jednak, że nawet gdyby się okazało, że nie istnieje, to samo nagłośnienie sprawy, stało się świetną promocją dla Wałbrzycha i okolic. Okoliczne gminy zostały zmotywowane żeby poszperać w archiwach i zacząć szukać własnych skarbów, których dolnośląskie ziemie są pełne.

Niestety najświeższe informacje nie są zbyt pomyślne. Mimo, że główni zainteresowani, którzy zgłosili obecność pociągu, twierdzą, że na pewno jest on we wskazanym przez nich miejscu, to badający okolicę naukowcy, stanowczo temu zaprzeczają. Specjalistyczne badania potwierdzają jedynie istnienie zasypanego tunelu, ale wykluczają obecność w nim pociągu. Liczę, podobnie, jak i wielu pasjonatów tajemnic Dolnego Śląska, że poszukiwania zostaną wznowione, że wreszcie ktoś się zdecyduje pójść śladem pogłosek i opowieści, które krążą od czasów wojny.

Dlaczego zatem nie zbadać dokładnie tajemniczego tunelu i innych sztucznie utworzonych nasypów kolejowych? Dokąd prowadzą zaślepione tunele przed którymi widać pozostałości kolejowych podkładów? A wystające z ziemi rury i betonowe szyby wentylacyjne, co wentylują i gdzie prowadzą? Tych śladów i pozostałości betonowych konstrukcji jest wiele i myślę, że warto wreszcie poznać ich przeznaczenie.

My natomiast swój cel osiągnęliśmy. Możemy zatem zostawić piękną panoramę zamku za sobą i ruszyć na kolejną wyprawę.

27 komentarzy:

 1. Wiem, ze to już pisałam, ale powtórzę: jak ja lubię te Twoje podróże! Prawie byłam z Tobą :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wędrujesz razem ze mną i, że te podróże Cię nie nużą :)
   Takie cudne komentarze to dla mnie duża motywacja, żeby dalej oprowadzać :)
   buziaki :***

   Usuń
 2. An, po raz kolejny zwiedziłam Książ, tylko tym razem Ty byłaś moją przewodniczką:) Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że chciałaś mi towarzyszyć :)
   Pozdrawiam gorąco :)

   Usuń
 3. Mówisz ze to nie Ty buchnęłaś ten pociąg? ;)))
  Świetna wycieczka. Napracowałaś się z tymi opowieściami!
  A zamek......super! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, nie nie ja buchnęłam....niestety :)))) Ale, jak buchnę to się podzielę, jak nie łupem, to przynajmniej informacją :) Na szczęście kocham i historię i gadanie, dlatego chętnie przebrnęłam przez kilka książek :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Prawda? Szkoda tylko, że nigdy już nie będzie wyglądać jak przed laty.

   Usuń
 5. Byłam tam i byłam zachwycona! I jeszcze stajnie są wspaniałe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żałuję, że na stajnie nie starczyło mi czasu i energii. No i na tarasy, gdzie niestety nikt nas nie chciał zawieźć windą. Ale i tak wycieczka była baaardzo owocna i intensywna :))))

   Usuń
 6. Piękne miejsce. Muszę je koniecznie odwiedzić. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie Polly, czemu ich nie zbadać?
  Pewnie owy tunel kryje tajemnice do których, na długo nie zostaniemy dopuszczeni. Piękna wycieczka. Zaczynam żałować że nie jestem w posiadaniu tak przecudownego zamku,i ten dziedziniec..
  Pozdrawiam i najlepszego w Nowym Roku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba tak faktycznie jest. W świecie istnieje wiele tajemnic, do których nigdy nie będziemy mieli dostępu. Mam jednak nadzieję, że w sprawie pociągu upór poszukiwaczy jednak zwycięży :)
   Pozdrawiam i Tobie również najlepszego :)

   Usuń
 8. 430 pokoi do posprzątania, a jak to wszytko ogrzać. Aż się serce raduje, że już nam nie każą w takich zamkach mieszkać ;-]
  Piękna wyprawa Polly, cudne wspomnienia. A zwróciłaś uwagę na to niebo pomazane w białą kratkę? Kiedyś to były nieba jak lazur ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spoko, przecież miałybyśmy full służby do sprzątania, rozpalania w kominkach i dostarczania do łóżek rozgrzanych cegieł ;DDDD
   A niebo.....jak marzenie

   Usuń
 9. Od wielu lat oglądam programy Wołoszańskiego i czytam książki historyczne. Zawsze marzyłem o wycieczce na Dolny Śląsk, a nigdy tam nie byłem.
  Zamek Książ to jedno z pierwszych miejsc, które chciałbym zobaczyć.
  Świetne zdjęcia:)
  Wszystkiego najlepszego w 2016 roku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię Wołoszańskiego, a do poczytania Lamparską. Opowiada o zabytkach jak nikt :D Książ jest niesamowity i ciągle można w nim odnaleźć coś nowego.
   Wszystkiego cudownego w kolejnym roku :)

   Usuń
 10. Dziekuje za kolejna piekna wycieczke. Nadajesz sie na przewodnika, zdjecia cudne i opowiesc ciekawa.
  ♥♥♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci bardzo :) Fajnie, że dałaś się wyciągnąć na tę wyprawę :)

   Usuń
 11. Lubię tam zaglądać... świetne zdjecia. Co do złodziejstwa hitlerowskiego, polecam Ci film 'złota dama'

  kiss

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję :) film obejrzałam wczoraj i jestem pod wrażeniem! chętnie jeszcze jakiś przygarnę, jak mi polecisz :)
   buziaki :***

   Usuń
  2. A 'dziewczynę z szafy' oglądałaś? To trudny film, ale niezywkły. Sporo zawiłości :)

   I komedię, dla odmiany, 'praktykant'

   'Zjawa" - niezwykłe zdjęcia, muzyka, oniryczne sceny - jak lubisz opowieści Jacka Londona, będziesz zachwycona.

   Na moim Youtube jest udostępniona muzyka z tego filmu - poezja :)

   "Idol"
   'Marsjanin"
   "Piotruś, wyprawa do nibylandii" - wszyscy psioczą na ten film, a ja obejrzałam z ogromną przyjemnością

   'Remedium' - belgijski chyba
   'Suburra' - włoski o ośmiornicy
   'Fala" - norweski katastroficzny
   "Mr. Holmes" - koniecznie

   jak obejrzysz i będziesz chciała więcej, napisz śmiało

   podeślę następne

   Usuń
  3. wow, ale super :) dzięki, będę szukać, bo kocham dobre kino :D

   Usuń
 12. Piękności!
  Ciągle jednak nie udaje mi się zobaczyć tego na żywo.

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam podróżować z Tobą :)
  Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń